Finalistii WSOP: Dan Ott, un timid cu emotii mai mari decat premiul si bratara

Dan Ott

In ajunul mesei finale a Main Eventului World Series of Poker 2017 vom publica o serie de scurte prezentari ale celor noua care isi vor disputa, intre 20 si 22 iulie, titlul de campion mondial de poker.

Vezi si:
Scott Blumstein a promis din start ca joaca doar Main Eventul si il castiga
John Hesp, pensionarul jovial care juca lunar turnee pe maruntis
La a doua lui finala (locul 3 in 2011), Ben Lamb stie bine ce are de facut
Argentinianul Damian Salas, un familist cuminte in finala World Series
Bryan Piccioli, masina de jucat poker aproape perfect
Jack Sinclair, "pestele" otravitor al mesei finale
Benjamin Pollak, francezul propulsat in finala de doua runuri fabuloase
In 2009, Antoine Saout a pierdut titlul cu dame la doiari. Acum vrea revansa

DAN OTT

Fise: 26,475,000
Rezidenta: Altoona, Pennsylvania, SUA
Varsta: 26
Asezarea la masa finala: pozitia 9

Dan Ott e nou in pokerul live si cei 3.656$ castigati pana acum vin din aceasta editie WSOP. Fiind prima lui incercare in arena live, deviza i-a fost "Ori la bal, ori la spital". Si se pare ca sala de bal tocmai si-a deschis portile pentru acest necunoscut.

"Este unul din primele turnee pe care le joc si la care intru in bani. Oportunitatea pe care o am acum e uriasa," a spus el echipei noastre. "Am mai jucat online, am si studiat putin si asa am ajuns sa imi incerc norocul aici. Evident, mi-a mers destul de bine."

Cei 3.656$ i-a incasat tot anul acesta la RIO din $1,500 No-Limit Hold'em MONSTER STACK si $1,000 Tag Team No-Limit Hold'em, suficient sa ajunga si el in lista jucatorilor de turnee live de pe Hendon Mob.

Si el, ca multi altii, a fost activat de victoria lui Moneymaker in Main Eventul din 2003. Atunci avea doar 12 ani. Apoi a jucat cu prietenii, a trecut dupa o vreme la pokerul online si a studiat jocul.

Intrebat despre drumul lui prin turneu pana la masa finala, Ott recunoaste ca o multime de situatii au decurs in favoarea lui.

"Mi-au reusit toate bluffurile. Am fost platit la toate mainile bune. Am castigat allin-urile importante, si asta m-a ajutat cel mai mult. Popi versus as-popa, mi-au tinut. Top pair versus draw de culoare - mi-a tinut. Lumea m-a atacat la momentul potrivit, cu as-high cand eu aveam set. Deci da, mi-a mers cum am vrut."

Ce va face in cele doua zile de pauza? "Voi dormi, clar. O sa mai si ies cu prietenii si familia. Vedem. O sa ma uit pe inregistrari sa vad cum joaca ceilalti."

Dan Ott

CUM A AJUNS IN FINALA

ZiuaFisele la finalul zileiClasare
1160,900148/5,519
2244,000349/2,572
3--/1,084
42,196,00035/297
58,320,0006/85
67,815,00020/27
726,475,0005/9
Finalistii WSOP: Dan Ott, un timid cu emotii mai mari decat premiul si bratara 101

MANA DECISIVA

In una din cele mai mediatizate maini ale turneului, Ott s-a dublat pe seama lui Scott Blumstein si si-a asigurat astfel un loc la masa finala. Iata cum a decurs situatia, dupa raportul echipei noastre de Live Reporting:

Dan Ott a deschis la 1.100.000 din pozitie middle si Scott Blumstein a facut un 3-bet la 3.400.000 din small-blind. Ott a facut 4-bet la 8.100.000 si Blumstein s-a pus all-in, cu un stack mai mare decat al lui Ott. Acesta a platit rapid ultimele 22.300.000 de fise. S-au aratat cartile... Blumstein bluffase:

Ott: {a-Diamonds}{k-Clubs}
Blumstein: {k-Spades}{j-Hearts}

Flopul {a-Hearts}{8-Clubs}{7-Clubs} i-a dat lui Ott dominatia masiva in mana iar turnul {2-Clubs} l-a lasat pe Blumstein drawing-dead. Ott a devenit chip-leaderul mesei si Blumstein a incasat cea mai grea lovitura a partidei, ramanand in 16 milioane de fise.

LA CE SA NE ASTEPTAM

Luminile reflectoarelor si multimea de camere s-ar putea sa nu-i fie favorabile lui Ott. Este foarte stresant si pentru un profesionist live obisnuit cu asa ceva, cu atat mai mult pentru acest jucator familiarizat doar cu ceva joc online si cam atat.

"Uneori ma simt confortabil, alteori intru in panica. Am avut, clar, cateva momente de anxietate cand am incercat sa respir adanc sa-mi treaca. In ansamblu insa, cred ca m-am tinut bine," spune Ott pe care de-abia acum il asteapta adevarata presiune.

Un alt risc este sa lase garda jos din cauza sumei imense puse in joc. Neobisnuit cu asemenea mize, el este expus unei puzderii de erori de adaptare.

"O sa incerc sa-mi fac jocul. Voi fi agresiv cand va fi cazul si voi incerca sa nu ma dezechilibreze vreo mana pierduta. Asta e planul. Voi incerca sa dau ce e mai bun din mine si de acolo mai vedem ce-o sa se intample."


Ramaneti alaturi de noi pentru a afla primii cele mai bune informatii, strategii si promotii din poker facandu-va cont pe Pokernews Romania sau direct de pe Facebook! Urmariti-ne pe iOS, Android sau iPad.


DISTRIBUIE SUMARUL ARTICOLULUI
  • Finalistii WSOP: Dan Ott, un timid cu emotii mai mari decat premiul si bratara

Name Surname
Kim Yuhl

MAI POTI CITI:

Alte articole