Phil Ivey revine si castiga primul turneu de Short Deck organizat vreodata (604.977$)

Phil Ivey
DISTRIBUIE SUMARUL ARTICOLULUI
  • Phil Ivey revine si castiga primul turneu de Short Deck organizat vreodata (604.977$)

Primul turneu de Short Deck (pachet de carti redus) organizat vreodata si-a desemnat castigatorul la festivalul Triton Super High Roller Series Montenegro 2018 care s-a desfasurat la Maestral Resort & Casino in Budva din Muntenegru. Nimeni altul decat superstarul Phil Ivey s-a intors pe scena pokerului live si l-a invins pe Dan "Jungleman" Cates la heads-up pentru a castiga turneul si cei 604.977$.

Primul turneu de acest fel prezent in circuitul live a atras un field de 61 de jucatori. Formatul 'ante only' (doar cu ante) a avut un buy-in de 250.000HKD$ (~31.850$), iar primii 9 au intrat in bani.

In interviul castigatorului, Ivey a spus despre castigarea primului turneu din festival: "Ma simt destul de bine, si tot timpul este bine sa ai un start bun."

Intrebat despre primul turneu pe care l-a castigat, care a fost acum 20 de ani in 1998, Ivey a glumit spunand ca s-ar putea sa fi imbatranit, apoi si-a indreptat atentia catre urmatoarele zile din Muntenegru. "Ma simt inca bine, astept cu nerabdare evenimentele cu premii mai mari si sper sa castig ceva mai mult"

Pentru victoria sa, Ivey a incasat 4.749.200 HKD$ (~604.977$) si prestigiul de a fi primul jucator care a castigat un eveniment live al acestui tip de joc plin de actiune, care a devenit foarte popular pe scena jocurilor cash cu mize mari din Asia. Dan Cates a ratat cu putin castigarea altui trofeu Triton Super High Roller Series dupa ce castigase in 2016 evenimentul HKD$200,000 6-Max desfasurat la Manila.

Rezultate finale HKD$250,000 Short Deck Ante-Only

LocJucatorTaraPremiu (in HKD)Premiu (in $)*
1Phil IveySUA4.749.200604.977
2Dan CatesSUA3.199.000407.505
3Gabe PatgorskiSUA1.937.000246.745
4Jason KoonSUA1.334.000169.932
5Furkat RakhimovRusia918.000116.939
6Ivan LeowMalaezia689.00087.768
7Alan SassSUA560.00071.336
8Wai Kin YongMalaezia488.00062.164
9Mikhail SmirnovRusia473.00060.253
Richard Yong presents the winner cheque to Phil Ivey
Phil Ivey castiga Triton Super High Roller Series Montenegro HKD$250,000 Short Deck Ante-Only

Acesta a fost primul cash inregistrat de Phil Ivey dupa locul 5 obtinut in 2016 la turneul $200,000 Triton Super High Roller din Filipine unde a castigat 656.500$. Ultima victorie a lui Ivey dateaza din februarie 2015 cand a incasat 2.205.000A$ (1.710.854$) pentru primul loc la turneul de 250.000A$ din cadrul Aussie Millions.

2018 Triton Super High Roller Series MontenegroHKD $250,000 Short Deck - Ante O
Masa finala Triton Super High Roller Series Montenegro HKD$250,000 Short Deck - Ante Only

Aflati primii cele mai bune informatii, strategii si promotii din poker facandu-va cont pe Pokernews Romania sau direct de pe Facebook! Urmariti-ne pe iOS, Android sau iPad.


Ce părere ai?

MAI POTI CITI:

Alte articole