Triton Super High Roller Series se incheie cu 3.58M $ pentru Jason Koon in turneul Short Deck

Jason Koon

Ultimul turneu din Triton Super High Roller Series Montenegro 2018 ce s-a desfasurat la Maestral Resort & Casino in Budva, Muntenegru, a avut o rata de participare extraordinara pentru un turneu Short Deck Ante-Only cu un buy-in de 1.000.000HKD (circa 127.000$): 103 intrari.

Un fond de premii masiv de 96.902.400 HKD (~12.344.397$) a fost generat si a creat cel mai mare turneu Triton, din punct de vedere al numarului de intrari si al sumei stranse, organizat vreodata de la momentul in care a acest festival a fost creat in 2015 de catre Richard Yong si Paul Phua.

"A fost o provocare pentru mine, fizica si mentala."

Turneul a durat pana la 5.30 dimineata, moment in care a avut loc mana finala dintre Jason Koon si Xuan Tan. Pana atunci, jucatorii erau la mese de mai bine de 14 ore.

“Sunt atat de obosit; corpul meu a fost obosit timp de patru zile. Vreau sa spun ca este un stres bun, dar aceste mize au un impact asupra ta. Mai ales fiind la o masa finala de genul asta. A fost o provocare pentru mine, fizica si mentala. Probabil ca nu voi mai putea dormi in urmatoarele cinci ore, stiti cum este, asa de incarcat de adrenalina, dar odata ce voi adormi, nu stiu cand ma voi trezi. Sunt foarte fericit ca am facut asta."

Acesta este cel mai mare premiu castigat de Koon in cariera sa, desi a incasat mai bine de 13M $ in circuitul live pana la acest festival.

Rezultate masa finala Short Deck Ante-Only Event #4

LocJucatorTaraPremiu (in HKD)Premiu (in USD)
1Jason KoonSUA28.102.0003.579.914
2Xuan TanChina18.121.0002.308.434
3Phil IveySUA13.082.0001.666.516
4Winfred YuHong Kong9.206.0001.172.752
5Rui CaoFranta6.299.000802.430
6Peter JettenCanada5.039.000641.918

“Este destul de greu sa castigi un premiu mai mare decat acesta intr-un turneu live. Cat a fost? 3 milioane jumatate sau asa ceva? Da, este destul de tare!”

Koon a infruntat un oponent foarte dificil in persoana jucatorului chinez de high stakes Xuan Tan, despre care se zvoneste ca este printre cei mai mari castigatori la jocurile ce au avut loc in afara festivalului.

"Incerca sa joace poturi mici, asa cum ar trebui, si cred ca era mai bun decat mine"


“Jucam impotriva unui jucator care era mult mai bun decat mine, cel putin short-handed, mult mai experimentat, si foarte talentat in jocurile de cash. A trebuit sa prind un cooler impotriva lui ca sa il pot invinge, si sunt fericit ca s-a intamplat asa pentru ca altfel ar fi fost o noapte foarte lunga. Stiu ca era dispus sa stea sa joace oricat de mult avand in vedere ca juca poturi mici, asa cum ar trebui; cred ca era mai bun decat mine"

Pana la urma, pokerul cu Short Deck are inca multe necunoscute pentru marea majoritate a jucatorilor din afara Asiei, iar aspectul matematic al jocului este un lucru vital.

"Am castigat acel flip impotriva lui Winfred [Yu], nu stiu care este echitatea mea cu {j-}{10-} impotriva {j-}{j-}, dar nu poate sa fie mai mult de 38%, iar ca sa il bat pe Phil [Ivey], unul dintre cei mai buni jucatori din lume sau top 3 in jocul de short deck... inseamna mult noroc in mesele acestea finale si mi-a mers bine inca de la prima mana a acestui turneu. M-am dublat in prima mana din turneu, iar acum am ajuns aici.”

Koon se va indrepta spre casa pentru a juca in turneul de 300.000$ Super High Roller Bowl din Las Vegas, iar World Series of Poker o sa inceapa in scurt timp. Printre cei 12 jucatori care au intrat in bani la acest turneu sunt cateva nume mari: Phil Ivey, Winfred Yu, Rui Cao, Peter Jetten, co-fondatorul Triton Paul Phua, si chipleaderul primei zile Devan Tang. Jucatorul care a iesit pe bubble a fost Tom Dwan, eliminat de Koon.

Jason Koon - 2018 Triton Super High Roller Series MontenegroHKD $1,000,000 Short Deck
Jason Koon - 2018 Triton Super High Roller Series MontenegroHKD $1,000,000 Short Deck

Scurt sumar al rezultatelor de la Triton Super High Roller Series Montenegro 2018

TurneuBuy-In (in USD)IntrariFond de premii (in USD)CastigatorPremiu (in USD)
Short Deck Ante Only31.850611.827.546Phil Ivey604.977
No Limit Hold'em 6-Max31.850351.048.674Richard Yong388.030
No Limit Hold'em Main Event127.000637.550.129Mikita Badziakouski2.499.090
Short Deck Ante Only127.00010312.344.397Jason Koon3.579.914

Festivalul Triton Super High Roller Series se va indrepta catre Jeju, Coreea de Sud, unde va avea loc urmatoarea etapa la sfarsitul lunii iulie.


Ramaneti alaturi de noi pentru a afla primii cele mai bune informatii, strategii si promotii din poker facandu-va cont pe Pokernews Romania sau direct de pe Facebook! Urmariti-ne pe iOS, Android sau iPad.


DISTRIBUIE SUMARUL ARTICOLULUI
  • Triton Super High Roller Series se incheie cu 3.58M $ pentru Jason Koon in turneul Short Deck

Ce părere ai?

MAI POTI CITI:

Alte articole