Interviu cu Liviu Ignat la EPT Praga [VIDEO]

Aflat in plina actiune la Main Eventul EPT Praga, pe locul 5 la fise in ultimii 29 la pauza de dupa al treilea nivel, Liviu Ignat a acordat echipei noastre de live reporting un interviu video pe care il redam aici, inclusiv in transcriere:

PokerNews: Spune-ne cate ceva despre jocurile de high stakes pe care le joci online, la ce mize?
Liviu Ignat: Joc ce este disponibil - 50/100, 25/50... jucam ce putem zilele astea, pentru ca nu sunt foarte multe mese. Deci cand sunt jocuri bune, incerc sa fiu acolo.

PokerNews: Texas Hold'em?
Liviu Ignat: Joc si Omaha.

PokerNews: Si cum s-au schimbat jocurile de cash high stakes online in ultimii ani?
Liviu Ignat: S-au schimbat foarte mult, bineinteles, pentru ca in multe tari legislatia nu e favorabila jocului de poker si doar profesionistii isi permit sa se mute in alte tari sa joace online in aceleasi bazine, jocurile sunt mai grele, noi jucatori apar... Deci jocurile online nu arata acum prea bine, dar poate in viitor lucrurile se vor schimba.

PokerNews: Cum iti imbunatatesti jocul la mizele grele la care joci incat sa continui sa le bati?
Liviu Ignat: Cred ca e nevoie de mult studiu, de disciplina, si trebuie sa joci concentrat - nu se mai poate pur si simplu face grind ca pe vremuri cand te relaxai si faceai click pe butoane. Acum e mult mai dificil, asa incat trebuie sa te concentrezi la fiecare mana jucata, sa studiezi si sa combini toate acestea.

PokerNews: Cum studiezi?
Liviu Ignat: Sunt o multime de programe care te ajuta sa studiezi, de pilda jocul GTO, insa cred ca jucatorii buni sunt buni pentru ca stiu sa se concentreze in timpul jocului si stiu intuitiv ce au de facut in cele mai multe cazuri.

PokerNews: Deci, cu cat joci mai mult, cu atat capeti mai multa intuitie...
Liviu Ignat: Cu siguranta, da.

PokerNews: Ce te-a adus aici, la turneu?
Liviu Ignat: Pentru mine turneele live sunt o distractie, nu le joc prea des si vin doar de relaxare. E drept, e si putin grind aici, e obositor, trebuie sa joci zilnic 8-10 ore, dar pentru mine e ok, mai ales cand ajungi in fazele finale de joc si creste suspansul.

PokerNews: Acum suntem intr-o faza finala. Ce-ti place cel mai mult jucand in situatia aceasta? Te distrezi cu partenerii de joc?
Liviu Ignat: Nu cred ca lumea vine aici doar ca sa se distreze la mese. Toti incearca sa se concentreze - recreationalii, profesionistii, toti vor sa joace foarte bine, insa tocmai in asta sta distractia: sa incerci sa joci un poker cat mai bun, sa incerci sa iti faci niste readuri live, sa iei decizii bune si pana la urma, daca esti suficient de norocos sa incerci sa ajungi la masa finala...

PokerNews: Readurile live iti cer ceva abilitati speciale pe care incerci sa ti le antrenezi cu zile inainte? Iti ia timp sa te cuplezi la jocul live dupa ce joci online atat de mult?
Liviu Ignat: E o mare diferenta intre jocul online si cel live. Chiar daca joc de multi ani turnee live, ma simt mereu nou-venit in zona live. Nu ma simt chiar in mediul meu aici.

PokerNews: Insa probabil ca stii matematica jocului mai bine decat multi din jucatorii live.
Liviu Ignat: Sper.

PokerNews: Iti doresc noroc.
Liviu Ignat: Multumesc.

Ramaneti alaturi de noi pentru a afla primii cele mai bune informatii, strategii si promotii din poker facandu-va cont pe Pokernews Romania sau direct de pe Facebook! Urmariti-ne pe iOS, Android sau iPad.


DISTRIBUIE SUMARUL ARTICOLULUI
  • Interviu cu Liviu Ignat la EPT Praga [VIDEO]

  • Aflat intre chip-leaderi in penultima zi la EPT Praga, Liviu Ignat a dat un interviu echipei noastre

Name Surname
PokerNews Romania

MAI POTI CITI:

Alte articole