Main Eventul EPT Praga s-a incheiat cu victoria germanului Paul Michaelis (840.000€)

Paul Michaelis 2018 EPT Praga Main Event.

Main Eventul EPT Praga s-a incheiat cu un gust dulce-amar pentru fanii romani ai pokerului si in special pentru cei ai lui Liviu Ignat, mentorul unei generatii de jucatori romani profesionisti de cash. Liviu a incheiat turneul pe locul 7 pentru 136.720€, eliminarea lui declansand jocul la masa finala a turneului, in ultimii sase.

Cel mai primejdios jucator ramas in turneu, antrenorul si streamerul Parker Talbot 'Tonkaaaap', a parasit dupa Liviu turneul, punandu-si ultimele 15 blinduri cu popa-dama si pierzand la as-noua pentru locul 6.

Ramasi din fericire pentru ei fara cei doi profesionisti de top, restul de cinci jucatori au continuat jocul pana la ultimii trei care au facut un deal. Iata scorurile finalistilor (la masa finala oficiala de 8):

ClasareJucatorTaraPremiu (in EUR)Premiu(in USD)
1Paul MichaelisGermania840,000954,677
2Artem KobylynskyiUcraina571,910649,987
3Alexandr MerzhvinskiiRusia631,500717,712
4Laurynas LevinskasLituania316,000359,140
5Carlos BrancoPortugalia242,560275,674
6Parker TalbotCanada179,360203,846
7Liviu IgnatRomania136,720155,385
8Diego ZeiterArgentina97,420110,720
Parker Talbot
Din nefericire pentru fanii sai, Parker Talbot a avut o zi finala foarte scurta.

Jocul a continuat dupa deal si pana la urma germanul Paul Michaelis a ridicat in aer trofeul. Alaturi de premiu, el a primit un Platinum Pass catre 2019 PokerStars Players No-Limit Hold'em Championship in valoare de 30.000$.

Pana la acest scor, Michaelis avea doar putin peste 800.000$ in cashuri live. "Este o suma de bani ireala pentru mine," a spus el despre premiul de aproape un milion de dolari incasat. "Evident, din cauza swapurilor si backingului voi incasa mai putin, dar tot de o multime de bani vorbim."

Paul Michaelis
Paul Michaelis a primit si un Platinum Pass de 30.000$ pentru victoria sa.

La heads-up. Michaelis avea 2 la 1 la fise si meciul in doi a fost scurt, cu un final valeti la decari. Michaelis a reusit cu aceasta victorie sa-si bata recordul de anul trecut in acest turneu: in 2017, el iesise pe locul 28 in aceeasi sala, la acelasi eveniment.


Ramaneti alaturi de noi pentru a afla primii cele mai bune informatii, strategii si promotii din poker facandu-va cont pe Pokernews Romania sau direct de pe Facebook! Urmariti-ne pe iOS, Android sau iPad.


DISTRIBUIE SUMARUL ARTICOLULUI
  • Main Eventul EPT Praga s-a incheiat cu victoria germanului Paul Michaelis (840.000€)

  • Ultimul trofeu EPT al anului a mers la germanul Paul Michaelis alaturi de 840.000€ dupa un deal in 3

MAI POTI CITI:

Alte articole